TeachMeet Almedalen

#tmalmedalen - St Nicolai Ruin 2 juli kl. 16-17 (karta)

Vad är ett TeachMeet?

 

TeachMeet är ett informellt och kostnadsfritt möte för lärare, av lärare. Det är till för oss som är intresserade av konkreta tips kring skolutveckling och lärande – ett intensivt och inspirerande möte kollegor emellan. Fokus är nätverkande i en trevlig miljö och att få mängder med konkreta exempel från skolan. Med andra ord: TeachMeet är så långt från en vanlig konferens som man bara kan komma. Du kan anmäla dig som åhörare och du kan anmäla dig som talare. Tveka inte att anmäla dig som talare - dela med dig av vad du gör i klassrummet och dina reflektioner kring undervisning och lärande.

Anmäler du dig som talare kan du välja mellan en två-minuters eller sju-minuters lång presentation. Väl på TeachMeet slumpas det fram vem som får tillfälle att tala och när under kvällen det blir. Spännande, eller hur!

Hitta hit:

(Karta )

Förtäring/Dryck

Vi räknar med att kunna bjuda på något att äta och/eller att dricka. 

Att tänka på som talare:

Du och ditt budskap är viktigt, en tråkig PowerPoint är inte lika viktig och du behöver inte använda teknik, annat än en mikrofon, för att tala om vad du gör. Sprid din entusiasm på alla sätt du kan komma på! Uppkoppling och projektor kommer att finnas på plats om du behöver. Om du visar material du använder måste det finnas tillgängligt på nätet så att din publik själva kan, i efterhand, utforska vad du talar om. Använd YouTube, Flickr, SlideShare, din egen webbplats eller någon annan pålitlig service...

Är det ditt första TeachMeet eller din första gång som talare?

Vi har fått möjlighet att ge en liten gåva till alla de som är verksamma i skolan om TeachMeet Almdalen är det första TeachMeet de talar på! Det är en bok som Gleerups ger ut i slutet på sommaren och där Elza Dunkels  och Simon Lindgren är redaktörer. Boken heter Interaktiva medier och lärandemiljöer: http://www.gleerups.se/40677976-product

Arrangörer:

Helena Kvarnsell - @helenakvarnsell - helena.kvarnsell (at) nacka.se

Marie Andersson - @opedagogen - opedagogen (at) gmail.com

Per Falk - @perfal - perfal.nacka (at) gmail.com

Kanal för vår livesändning: (https://www.youtube.com/watch?v=IfPu88dFTkI)

*

Talare: (Skriv ditt namn direkt i tabellen eller anmäl dig via detta formulär)

Besökare: (Skriv ditt namn direkt i tabellen eller anmäl dig via detta formulär)

Hanna Sollerman Hanna Sollerman @hannasollerman Utvecklingsledare/lärare4-6
Ann Hultman Jakobsson frokenann@gmail.com @frokenann Lärare/IKT-pedagog
Helena Roth helena.roth@respondi.se @HERO_Respondi förändringsagent & professionell coach samt #skolvåren back office
Therese Linner tessanlinner@gmail.com @anthlin Lärare och pedagogisk utvecklingsledare
Ninna Kristiansen ninna.kristiansen@gmail.com @ninkri Lärare
Christer Holger christer.holger@skapaskolan.se @christerholger Rektor
Ulrika Pettersson ulrika.pettersson@pysslingen.se @UlrikaPetterss3 Förstelärare på Athene Fardhem, Gotland
Anna Melander anna.melander@gotland.se annnamelander lärare Eng/spa
Ulrica Solver-Gustavsson ulrica.solver.gustavsson@orebro.se @ullissolver lärare
Ebba Östlin Ebba.ostlin@botkyrka.se @EbbaOstlin Kommunalråd
Susanne Ahlstrand susanne.granat.ahlstrand@nykoping.se @susanneahlstran Skolledare
Daniel Rogestam daniel.rogestam@gotland.se @DanielRogestam Lärare 7-9
Jeanette Borg jeanette.borg@fryx.se @borgjeanette Lärare 4-5 Fryxellska skolan Västerås
Lotta Svedberg Lotta.svedberg@uppsalaskolor.net LottaSvedberg Sv/eng-lärare 6-9, förstelärare sv, utvecklingsledare på Gottsundaskolan/Uppsala
Linda Ekedahl Linda.ekedahl@gmail.com Speciallärare
Anna Anu Viik anuviik@hotmail.com @hueligen modersmålslärare
Cecilia Kummu cissikummu@hotmail.com Engelska och matematik lärare
Marie Almquist almquist.marie@telia.com specialpedagog
Kerstin Lickhammer kerstin.lickhammer@gotland.se speciallärare åk 7-9
Carl Heath Ch@tii.se @carlheath Forskare
Pernilla Lundgren dr.pernilla.lundgren@gmail.com FrkPernilla FoU-samordnare
Cecilia Bengtsson ceciliab3@spray.se @ceciliabengtson Utvecklingsledare bibliotek
Tina Löfström tina.lofstrom@alerigo.se @tinalofstrom Psykologisk Coach
Elisabeth Norrby elisabeth.norrby@gotland.se Specialpedagog
Gunilla Öberg gunilla.oberg@telia.com lärare
Susanne Jönsson Ses1549@gmail.com Ses1549 Lärare
Ann Bisenius ann.bisenius@osteraker.se Ann Bisenius@AnnBisenius Verksamhetschef
Terese Raymond terese@aprendi.se @terejs Pedagog - Teacherhack
Annika Magnusson annika.magnusson@gotland.se lärare åk 7-9, bitr. rektor, skolutvecklare
Monika Stenberg monikastenberg@icloud.com Lärare
Elisabet Göland elisabet.goland@gmail.com @ElisabetGoland Gymnasielärare i biologi och kemi
Susanne tobiasson susanne.tobiasson@gmail.com @stobiasson pedagog
Eva Gidfors eva.gidfors@stockholm.se @Applet18 lärare sv och eng, specialpedagog, förstelärare ESS gymnasiet
Jonas Johnsson jonas@jonastheteacher.se @jonastheteacher lärare, IKT-ansvarig F-9, Grönkullaskolan, Sundbyberg
Anneli Klevebrant Ronström Anneli.klevebrant-ronstrom@gotland.se Specialpedagog
marie lehtipalo marie.lehtipalo@gotland.se lärare 4-9
Rocio Herran Chipie_cat@hotmail.com Lärare
Per Falk perfal.nacka@gmail.com @perfal Processledare
Rolf Andersson rolf.andersson@gotland.se IT-strateg, gymnasie och vuxenutbildning
Marie Andersson opedagogen@gmail.com @opedagogen lärare
Karin Brånebäck karin.braneback@gmail.com @braneback lärare
Cecilia Tofftén ceciliatofften@gmail.com Cillla lärare Språklärare
Lena Salomonsson Lena.salomonsson@kungsbacka.se @LenaSalomon Projektledare
Anna-Karin Bengtsson anna-karin.bengtsson@skola.ljungby.se @001ankan SFI-lärare
Charlotte Lilja charlotte.lilja@gotland.se rektor
Hans Vindeland Hans.vindeland@hkstrategies.com Politisk rådgivare utbildning
Tobias Ågren tobias@informa.se Key account manager på Dagens Samhälle
Åsa Hemborg ash@ur.se @hemborgur Projektutvecklare lärarfortbildning
Anna Andersson levide@telia.com @LevideAnna Specialpedagog
Anna Kristoffersson anna.a.kristoffersson@gavle.se @annaakristoffersson Lärare, gy
Anette Olsson Netta7505@live.se Lärare
Tomas Mehler tomas.mehler@gotland.se IKT-utvecklare och verksamhetsutvecklare
Lena Andersson lena.andersson09@gotland.se Lärare
Hans Johansson hans.johansson02@gotland.se Lärare
Cecilia Lundberg cecilia.lundberg@gotland.se Lärare
Viktoria Olsson viktoria.olsson@gotland.se Lärare/SYV
Inger Nyström inger.nystrom@gotland.se Lärare
Carina Uddin Carina.uddin@gotland.se Lärare
Pernilla Mattsson pernilla.mattsson01@gotland.se @PernillaMattss1 grundskollärare 1-7
Kicka Molin Kickamolin@hotmail.com Lärare
Hanna Johansson Hanna.johansson70@gmail.com Sv/so 4-9 grundskolelärare
Mona Norrby mona.norrby@gotland.se Lärare
Sabine Buskas sabine.buskas@gotland.se lärare mellanstadiet
Max Entin max@maxentin.com @maxentin Högstadielärare, illustratör
Linda Sippmanne linda.sippmanne@gotland.se lärare
Hanna Forsberg hanna.forsberg@vrg.se @HannaForsberg71 Gymnasielärare bi/ke
Kristin Nilsson kristin.nilsson2@pysslingen.se Biträdande rektor Atheneskolan
Maria Westerlund maria.westerlund@pysslingen.se Rektor Atheneskolan
Marita Haggren maritahaggren@ac-versailles.fr @maritahaggren Lycée International, Paris
Samuel Johansson samuel.johansson@gotland.se Engelsk-och spec.lärare
Elin Dahné-Branting elin.dahne-branting@gotland.se @brantingelin lärare
Taylan Brännström taylan.brannstrom@learnox.se @TaylanLearnox Spec. Lärare.
Marie Ahlgren Andersson marie.ahlgren-andersson@gotland Gymnasielärare sv hi re
Anna Ekström anna.ekstrom@skolverket.se Anna_Ekstrom Gd Skolverket
Signe Brockman signe.brockman@sandviken.se @signebrockman Ordf Kunskapsnämnden, Sandvikens kommun
Ulla Persson och Yvonne Hansson uapn05@gotland.se Vi jobbar som klasslärare/specialpedagoger i särskolan, Gotland
Marie Rosvall marierosvall1958@gmail.com lärare i svenska/spanska 6-9
Meit Fohlin Meit.fohlin@gmail.com Rektor samt politiker m skola s huvudområde
EmmaMaria Karlsson Emmamariakarlsson@gmail.com Gymnasielärare
Petra Larsson Petra.larsson@gotland.se Lärare/Förskolechef
Oskar Wiik oskar.wiik@svea.org oskarwiik Förbundsstyrelseledamot, Sveriges elevråd - SVEA
Ann-Charlotte Eriksson ann-charlotte.eriksson@lararforbundet.se 1:e Vice Ordförande, Lärarförbundet
Helén Sjöstedt helen.sjostedt2@gmail.com @HelenSjostedt Lärare
Megan Johansson megan.johansson@gotland.se Modersmålslärare
Rickard Eriksson rickard.eriksson@gotland.se @redaktiv Lärare
Daniel Sandin daniel.sandin@hotmail.se @Daniel_Sandin Gymnasielärare
Vicky Lindeorg vicky@lindeborg.org hem-och konsumentkunskapslärare
Inga-BrittLarsson Inga-britt.larsson@gotland.se Lågstadielärare
Susanne Enholm Susanne.enholm@gotland.se SVA-lärare
Michael Carlsson michael.carlsson@gotland.se It strateg
Rigmor Säfsten rigmor@safsten.se Lärare f-6
Åsa Sundelin asa.sundelin@ifous.se @popop Utvecklare(deltar online;)

Sponsorer: